Podsumowanie projektu „EKOkoperki ratują świat”

Zakończenie działań EKOkoperków

Zakończenie projektu „EKOkoperki ratują świat”.

Dziękujemy WSZYSTKIM Uczestnikom, Rodzicom oraz Przyjaciołom biblioteki w osobie Wójta Cezarego Krasowskiego, Kierownik Dominiki Kaszyńskiej-Fisiak, Moniki Susło.

Pamiętajcie! Każdym małym gestem możemy Ocalić Świat!

EKOkoperki ratują świat to działania projektowe realizowane przez Bibliotekę Publiczną Gminy Brudzew w ramach programu edukacyjnego Ocalimy Świat. Ogłosiliśmy nabór na zajęcia i zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania. Postanowiliśmy utworzyć dwunastoosobową grupę młodych ekologów, którą tworzyli uczniowie klas III i IV szkół podstawowych.

            Spotkania rozpoczęliśmy od wyboru nazwy naszej grupy. Spośród kilku propozycji, wybraliśmy jedną – EKOkoperek. Od listopada 2023 roku aż do kwietnia roku bieżącego spotykaliśmy się początkowo raz w miesiącu, jednak częstotliwość ta została zwiększona ze względu na mnogość pomysłów do zrealizowania na rzecz naszej małej ojczyzny.

         Spotkanie rozpoczęliśmy od głośnego czytania opowiadania o Dobrej Wróżce, która ratowała bajki… Tak, tak, niektóre bajki trzeba naprawić… My zajęliśmy się Czerwonym Kapturkiem i tu pojawiło się mnóstwo propozycji, jak to można zrobić. Na dachu domku babci Kapturka pojawiły się panele fotowoltaiczne, a dom ogrzewany był pompą ciepła. Wilk przeszedł na wegetarianizm i razem z babcią i Kapturkiem uprawiali ekologiczny ogródek.

Postanowiliśmy i my ratować nasze własne bajki a pierwszym krokiem do tego było założenie ogródka w bibliotece. Posialiśmy m.in. koper i rukolę, które starannie pielęgnowaliśmy.

         Zbliżające się Boże Narodzenie stało się doskonałą okazją do wykonania ozdób choinkowych. Do tego wykorzystaliśmy zniszczone książki z biblioteki. Ekologiczna choinka została wykonana ze starej palety i pomalowana ekologiczną farbą.

Na jednym ze spotkań poruszaliśmy temat niemarnowania żywności. Wspólnie czytaliśmy opowiadanie pt. „Myślenie ma przyszłość” Małgorzaty Strzałkowskiej, po którym nastąpiła zagorzała dyskusja o racjonalnych zakupach. Nadchodzące Boże Narodzenie i zakupowy szał w sklepach był doskonałą okazją, aby wdrożyć w życie nasze hasło pt. „Jedzenia nie marnuję. Znam zasady i je stosuję”.

         Podczas realizacji projektu szyliśmy też torby zakupowe z materiałów przeznaczonych do wyrzucenia. Uszyte torby podarowaliśmy mieszkańcom Brudzewa.

         Jednym z tematów poruszanych na spotkaniach grupy EKOkoperek był recykling. W związku z tym, zorganizowaliśmy spotkanie z Wójtem naszej gminy oraz pracownikiem Urzędu Gminy Brudzew. Wysłuchaliśmy wielu cennych informacji na temat prawidłowej segregacji odpadów i ich powtórnego wykorzystania. Po wysłuchaniu ciekawej lekcji, mali ekolodzy przystąpili do oczyszczania przydrożnych rowów z plastikowych butelek i puszek, które wyrzucali do odpowiednich koszy.

         Ekologia to nie tylko śmieci – to sposób patrzenia a świat. W związku z tym poznawaliśmy drapieżniki naszych lasów i zagrożenia, które dotyczą tych gatunków. Na zajęciach powstała makieta znikających terenów żerowania zwierząt                                           i niebezpieczeństw związanych z jedynym zagrożeniem dla nich jakim jest człowiek.

         Podczas spotkań EKOkoperków wykonywaliśmy również domki dla owadów a także poidełka dla nich. W trakcie realizacji projektu odwiedziliśmy też pasiekę, aby zaczerpnąć wiedzy o pszczołach i produktach, które dzięki nim mamy.

         Wiosenna pogoda podpowiedziała nam, że najwyższy czas na prace ogrodnicze. W związku z tym, jedno spotkanie odbyło się na zielonym skwerku w Brudzewie, gdzie przycinaliśmy krzewy antysmogowe. Realizując zadanie EKOkoperki ratują świat chcieliśmy wdrożyć u nas edukację ekologiczną i pobudzać naszych użytkowników do działalności na rzecz ochrony środowiska, dając im przykłady ze świata natury i literatury.