Narodowe Czytanie w Brudzewie

W minioną sobotę (7 września 2019r.) w ponad 3 000 miejsc na świecie odbywało się Narodowe Czytanie polskich nowel. Fragmenty „Katarynki” B. Prusa, „Dobrej Pani” E. Orzeszkowej czy „Sachem” H. Sienkiewicza czytano m.in. w Polsce, na Ukrainie, w Rosji, Anglii czy Nowej Zelandii. Także i nasza Biblioteka przyłączyła się do akcji, która już od 2012 roku odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta RP.

Akcja Narodowe Czytanie została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano m.in.; „Trylogię” czy „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

Spośród ośmiu nowel zaproponowanych przez Prezydenta, my wybraliśmy „Katarynkę” Bolesława Prusa , która została przeczytana w całości przez naszych wspaniałych Gości. A ponieważ utwór niesie ze sobą tylko dobre wartości, ma uniwersalną i ponadczasową treść, do czytania zaprosiliśmy przedstawicieli kilku pokoleń i różnych środowisk. Wśród 17 lektorów znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych naszej gminy z Wójtem Cezarym Krasowskim i Przewodniczącym Rady Gminy Brudzew Kazimierzem Wdowińskim na czele. W roli lektorów wystąpili także pracownicy urzędu gminy, radni, przedstawiciele stowarzyszeń i instytucji z terenu gminy oraz nasi Drodzy Czytelnicy.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za aktywny udział w tegorocznym Narodowym Czytaniu, zwłaszcza w pogodę nie koniecznie zachęcającą do wyjścia z domu. Dziękujemy za to, że to sobotnie popołudnie mogliśmy spędzić razem przy pięknej literaturze polskiej. Oby jak najwięcej taki spotkań.

Serdeczne podziękowania kierujemy także do pana Andrzeja Ciemniewskiego, który zawsze nas wspiera, fundując pyszne ciasto drożdżowe dla wszystkich uczestników.

Twoje IP: 35.173.57.202
2019-09-16 06:48